Babyliss 32mm Saç Maşası ile Yeni Kısa Saçlarım – My Hair Styling Routine with Babyliss 32mm Curling Iron

Babyliss 32mm Saç maşası

Geçen hafta yaşadığım minik saç krizini yeni yeni atlatıp bloga yazıyorum, yokluğumu affedin. Zaten çok gür olmayan zavallı saçlarım, epey uzun süredir boya nedeniyle mısır püskülü kıvamındaydı.  Uzun saç hevesinden midir yoksa kestirmeye üşendiğimden mi bilemiyorum ama geçen gün nihayet bir cinnet anımda kestirmeye karar verdiğimde belime geliyorlardı. İlk gün biraz şok yaşamış olsam da neticede saçlarımın neredeyse yarısını kestirdiğime memnunum. Hem bakımı çok daha kolay, hem de uçları incelmiş ve çatallaşmış görünmüyor eskisi gibi. Anlayacağınız ben sarı saçtan vazgeçmedim ama şimdi en azından birazcık daha sağlıklı görünüyor (çok değil, biraz).

Uzun saçlıyken maşa vs gibi saç şekillendirmeye ne kadar üşendiğimi size anlatamam. Zaten saçlarım düz, kuruttuğumda da aldıkları doğal şekliyle kullanıyordum. Maşa yapmak gibi aktiviteler neredeyse bir saatimi aldığı için uzak duruyordum. Saçlarımı kestirince, nedense bir maşa hevesidir geldi bana. Evdeki maşamı prize takıp uzun süredir ilk defa dalgalı kullanmaya karar verdim saçlarımı. İnsanlardan aldığım tepkiler de olumlu olunca neyse ki saç hüsranım uzun sürmedi. Bugün sizlerle Babyliss 32mm saç maşası ile kısa saçlarımı nasıl şekillendirdiğimi göstermek istiyorum. Maşa olayı gerçekten de (ben yeni keşfediyorum) insanı her daim bakımlı gösterebilen, kuaföre gitmeden de saçının üzerinde epey vakit harcamışsın görüntüsü verebilen bir şeymiş!

 

 

We have all been there. All it takes is just one ‘bad’ decision and you find yourself in your hairdressers chair trying to convince him that he should stop just chopping already. Well I had one of those moments last week. My hair has been golden blonde for quite some time (not naturally) and I had no intention of dying it darker. The bad thing about bleaching your hair is not that it only damages your hair immensely but also the longer your hair gets, the ends just have a tendency to break off. Many blondes cannot really grow their hair very long and I was certainly one of them. After seeing amazing inspiration photos of the ‘new long bob’ I decided to take the plunge.

After the initial crisis and hysteria, I am now glad I did! The short hair is a lot easier to manage and my hair looks a lot healthier now. After playing with it for some time I decided that my go-to hair styling tool would be a curling iron and my preferred style is loose curls. I usually stayed away from curling irons as it simply took too long to curl my long hair. However, now that they are a manageable length, curling can actually be quite quick. Heres a photo of me with my freshly dried straight (natural texture) hair.

 

Babyliss 32mm Saç Maşası

Babyliss 32mm Saç Maşası

Buyrun önce eskisine kıyasla bana kısacık gelen saçlarımın düz hali. Bu şekil, banyodan çıktıktan sonra biraz Kerastase Nutri Thermique sürüp kuruttuğumda aldıkları hal. Saçlarda maşa veya düzleştirici kullanırken mutlaka ısıya karşı saçları koruyan bir ürün kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Saçlarınız boyasız ve sağlıklıysa gerçekten çok da ihtiyaç olmayabilir, ancak benimkisi gibi hem boyalı hem de yıpranmış saçlara sahipseniz bence şart! Benim burada kullandığım Chi marka. Bu marka Türkiye’de satılmıyor ancak benzerlerini John Frieda’da veya Toni and Guy’da bulabilirsiniz.

Saçıma bolca bu spreylerden birini sıkıp maşaya başlıyorum. Genelde iri tutamlar alıp her tutamı 10 saniyeden fazla bekletmiyorum. En önemli noktalardan birisi bence eğer retro bir görünüm peşinde değilseniz ön tutamları yüzünüzden geriye doğru maşaya sarmak. Benim tercihim aslında son zamanlarda ön tutamlarımı hiç kıvırmayıp düz bırakmak yönünde oluyor. Bir diğer muhim nokta da maşadan sonra parmaklarınızla saçınızı taramanız. Eğer dalgaları dağıtmazsanız gerçekten 80lerin gelin başı havasına dönebiliyor saçlar! Maşa sonucunda kuaförden çıkmış gibi bakımlı görünen saçlara kavuşuyorsunuz! Denemeye değmez mi?

 

I usually first go in with a heat protectant spray. I even take one of these with me to the hairdressers when I have a blow dry. If you have already damaged hair, the worst thing you can do to it is apply heat regularly as it really wrecks the hair follicle. Your best bet is a heat protectant spray and the one I use here is a Chi one but pretty much all the other brands have similar ones. The key part is to keep the front bits straight or to curl them very loosely away from the face to avoid a very ‘done up’ look. I usually just take an inch sections and not keep them on the thong for more than 15 seconds. I hate the look of the tight ringlets so I always make sure to run my fingers through the curls to get them loosen up.

All it takes is literally 15 minutes and you look like you have just walked out of the salon! This style holds up very nicely the next day too, the messier it gets the better!

 

Babyliss 32mm Saç Maşası

Babyliss 32mm Saç Maşası

xox

  • Deniz İrem Bulut

    Çok güzel olmuş saçların ben baya kısa bekliyordum ama bu boyu çok yakışmış sana bence :) Yüzünün güzelliği ve duruluğu ortaya çıkmış :)

    • Çok teşekkür ederim :) Bir cinnet anında kestirdim diye ilk birkaç gün epey buhranlı geçti ama atlattım sonrasında :)

  • Sena güneş

    Aman Allah’ım saçlarınıza hayranım resmen, my hair goal! Nerede yaptırıyorsunuz Farfarellacığım ne olur paylaşın