MAC Emphasize Aydınlatıcı vs Hourglass Diffused Light – Kapatıcı Nasıl Sabitlenir?

Mac Emphasize – Hourglass Diffused Light

Göz altlarımda kendimi bildim bileli, göz yapım itibariyle, bol miktarda ince çizgi mevcut. Haliyle yaşım ilerledikçe de, ne kadar dikkat edersem edeyim, azalmıyorlar. Makyaj yaparken bu çizgilerin varlığı bir miktar sorun yaratabiliyor, özellikle göz altlarıma kullandığım kapatıcı veya aydınlatıcı gibi ürünleri gerçekten düşünerek seçmek zorunda kalıyorum.

Neredeyse her denediğim kapatıcı bir süre sonra göz altımdaki çizgilere toplanıyordu. Kısa bir süre öncesine kadar, makyajımı yaptıktan birkaç saat sonra çizgilerimin üzerinde toplanmış kapatıcıyı dağıtmak durumunda kalıyordum. Kısa bir süre öncesine kadar diyorum, çünkü yakın geçmişte aslında kapatıcıyı ayrı bir pudra ile sabitlemenin ne kadar önemli olduğunu keşfettim. Göz altlarımıza uyguladığımız krem veya sıvı kapatıcıların hem ince çizgilere toplanmasını önlemek için, hem de kalıcılıklarını alttırmak için artık kesinlikle ayrı bir pudra ile sabitlemek gerektiğine inanıyorum. Hangi kapatıcıyı kullanırsanız kullanın, ince dokulu hafif bir pudra ile hem çizgilere toplanmasını önleyebilir, hem de kapatıcınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Ayrı bir pudra dememin sebebi ise aslında çok basit, yüzümüze uyguladığımız parlama kontrolü yapan pudralar göz altları için hem genelde biraz fazla yoğun dokulu, hem de fazla kuru olabiliyor. Hem de koyu halkaları kapatalım diye uğraştığımız bu bölgeyi, tenimize uyguladığımız renk pudradan biraz daha açık renk bir pudra ile aydınlatmak güzel olmaz mı? Bugün sizlerle paylaşmak istediğim ürün MAC Emphasize Pro Shaping Powder. Hem göz altı kapatıcınızı sabitleyerek çizgilere toplanmasını önleyebilecek, hem uyguladığınız bölgeyi aydınlatacak incecik dokuya sahip yumuşak bir pudra bu. Aslında benzer görevi yapacak farklı birçok pudra var piyasada. Laura Mercier‘den oldukça popüler Secret Brightening Powder da aslında aynı görevi görüyor ve gayet güzel. Fakat bugün size bahsetmek istediğim bir diğer ürün Hourglass markasından geçen sene piyasaya çıkıp kozmetik dünyasını kendine hayran bırakan Ambient Light serisinden Diffused Light adlı pudra. Bahsettiğim iki ürün, Hourglass Diffused Light ve MAC Emphasize aslında birbirlerinin neredeyse birebir aynısı.

 

Unfortunately almost like everyone else I have a good amount of nice thin lines all around my eyes. I have had them since I was a little kid due to my specific eye shape and as I age I have to admit they just do not get any better. I am not one of those obsessive types that refuse any kind of imperfection line-wise on their faces, so they don’t really bother me all that much. However, they do mean one thing, I need to cherry-pick my products for the under-eye area.

Almost every single concealer that I seem to put there seems to crease and gather in my lines. I was about to give up on the concept of a line-free concealer but then I discovered the amazing idea of setting the concealer with a different kind of powder. Now the face powders seem to be a little thick for that delicate area and they just darken up the bags I spent valuable minutes trying to brighten, so it had to be a different kind of powder. Today I want to talk about a very nice powder, very finely milled with amazing brightening power: MAC Emphasize Pro Shaping PowderThere are some very nice powders in the market today and another popular one must be the Laura Mercier Secret Brightening Powder, but the almost exact dupe of the first product must most definitely be the famous Hourglass Ambient Powder in the colour Diffused Light.

Mac Emphasize - Hourglass Diffused Light

Mac Emphasize – Hourglass Diffused Light

Mac Emphasize - Hourglass Diffused Light

Mac Emphasize

Mac Emphasize - Hourglass Diffused Light

Hourglass Diffused Light

MAC Emphasize aydınlatıcı ne yazık ki sadece Pro MAC mağazalarında satılıyor, ama satın alabilmek için profesyonel makyaj sanatçısı olmanıza gerek yok. Bu mağazalardan alabilirsiniz veya internetten sipariş verebilirsiniz. Pro ürünü olmasının tek dezavantajı ne yazık ki sadece paletlere yerleştirebileceğiniz bir şekilde kutusuz satılıyor olması. Ben kendi mıknatıslı paletimde kullanıyorum.

Görebileceğiniz gibi MAC Emphasize ve Hourglass Diffused Light neredeyse birbirlerinin birebir aynısı. Direkt güneş ışığı altında da ikisinin de ne kadar aslında ışıltılı pudralar olduğu belli oluyor. Renk olarak kıyaslarsak Diffused Light biraz daha sarı bir tona sahip ancak fark gerçekten çok az. MAC Emphasize biraz daha kaygan ve yoğun bir dokuya sahipken Hourglass Diffused Light (muhtemelen ‘baked’ yani fırınlanmış bir formülde olduğu için) biraz daha kuru ve hafif. Diffused Light bu anlamda tüm yüze uygulayabilmek için çok daha elverişli bana kalırsa, doku olarak da MAC’e kıyasla çok daha ince. Kutuda biraz daha ışıltısı yoğunmuş gibi durabilir ancak yan yana elimde bakarsanız çok da bir fark olmadığını görebilirsiniz. İkisi de göz altı kapatıcısını sabitlemek konusunda ise harika bir iş çıkartıyorlar. Bulabilirseniz açıkçası Hourglass Diffused Light benim tercihim olurdu, ancak Türkiye’den satın alabileceğiniz süper bir alternatif MAC Emphasize Pro Shaping Powder. Bu kadar beyaz gözüküyor olması sizi korkutmasın, eğer esmerseniz sizin için aynı serinin biraz daha koyu bir tonu olan Accentuate rengi ideal olabilir. Fikir olması açısından çok daha uygun fiyatlı benzer bir ürün olan Flormar Matte Terracotta far denenebilir, bu ürün hakkındaki yazımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Ancak söylemeliyim ki bu ürün MAC Emphasize veya Hourglass Diffused Light kadar iyi sabitleyemiyor kapatıcınızı.

 

MAC Emphasize is a pro product, which means you can only buy it from a Pro MAC store but if you do not have any Pro stores where you live, then you can order online. The only disadvantage can be the fact that it only comes in a pan form but you can always stick it in a palette which is how I always use mine.

As you can see there is really minimal difference between the two products. If anything, MAC Emphasize is just a tad pinker than Hourglass Diffused Light. Emphasize feels creamy and quite thick but in a nice and rich way. Hourglass Diffused Light is a little drier and feels more finely milled but this is probably due to the baked formula. Diffused Light can seem a little bit more sparkly in the pan but once it is on the skin both look almost the same. As the latter one is a tad drier and thinner I think it is probably better for using all over the face for a luminous look. They both do an amazing job setting the concealer though. Now do not be put off by the stark white powders, if you fancy yourself some Hourglass then I suggest go right ahead as it is really sheer but if you are after the MAC version then you might want to try a shade up called Accentuate. 

Mac Emphasize - Hourglass Diffused Light

Mac Emphasize – Hourglass Diffused Light

MAC Emphasize - Hourglass Diffused Light

MAC Emphasize

MAC Emphasize - Hourglass Diffused Light

Hourglass Diffused Light

Sürüldüğünde pudraların ışıltılarının hiçbir şekilde belli olmadığını görebilirsiniz. Sizi disko topuna çevirmeden, gerçekten sadece nemli ve aydınlık bir efekt veriyorlar. Direkt güneş ışığında bile sadece doğru açıyı yakalarsanız çok hafif ışıltıları ikisinin de belli oluyor. Elimde gösterdiğim renkler direk güneş ışığı altında ancak göz altlarımda gösterdiklerimi gölgede fotoğrafladım. Çok dikkatli baktığınızda ise MAC Emphasize’ın bir tık daha yoğun olduğu da görülebilir diye düşünüyorum. Bu pudralar göz altı kapatıcısı sabitlemek için kesinlikle idealler ancak tabi ki yüzünüzde aydınlatmak istediğiniz diğer bölgelere de uygulayıp normal bir aydınlatıcı pudra olarak da kullanabilirsiniz. Günlük makyajınızda bile abartılı durmadıklarından emin olun.

 

As you can see when they are swatched you can barely see the glitter or the shimmer. The swatches on my hand are under direct sun light whereas the under-eye looks were photographed in the shade. They really give a beautiful ‘lit from within’ look without turning you into a disco ball! These powders are amazing to set your under-eye concealer, but they are also beautiful to use on the highlighted areas of your face. They give a beautifully subtle effect even suitable for day-time wear.

xox