Roaccutane Tedavisi – My Roaccutane Experience

Roaccutane Tedavisi

Önceden bu blogda herkese Biotin kullanmam sonucu cildimin ne hale geldiğini göstermiştim. Eğer okumak isterseniz buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Sivilcelerimi hala Biotin’in tetiklediğini düşünüyorum ancak Biotin maceramdan önce benim tabi ki sivilcelere bir meğilim söz konusuydu. İzin verin geçmişimden bahsedeyim, 2010 senesinde ilk defa sivilcelerimden şikayetçi olarak dermatologa başvurdum.

3 sene önce ergenlik çağında değildim ve haliyle bu aniden başlayan sivilcelerim moralimi çok bozuyordu. Herhangi bir hormonal düzensizliğim yoktu, geriye bu ‘yetişkin’ sivilcelerim için antibiyotik tedavisi kalıyordu. 2-3 ay Tetradox kullandım (Tetradox kullanırken de yaşadığım şeyleri yazacağım zira pek de parlak değiller) ve akabinde Differin’den tutun Eriterin’e kadar birçok krem/jel kullandım. Bunların hepsi cildimin açıkçası düzelmesine baya yardımcı oldu, cildim hiçbir zaman tamamen pürüzsüz, sivilcesiz bir hal almadı ama bir ara gerçekten makyajsız dışarı çıkacak kadar iyi bir vaziyetteydi. En son bana en iyi gelen lokal sivilce tedavisinde ise bir gece Tretin adlı kremi kullanıp sonrasındaki gece Clindoxyl kullanıyordum. Bu sayede cildimde yine özel günlerde 1-2 sivilce çıkıyordu tabi ama genel olarak hep sivilcelerim kontrol altındaydı.

Roaccutane Tedavisi

Roaccutane Tedavisi

Bu süreç, bu ikiliyi kullana kullana 1 sene kadar sürdü. Ta ki bu yaz Biotin macerama kadar. Ben kesinlikle Biotin in tetiklediğini düşünüyorum sivilcelerimi, ancak Biotin i kestikten sonra bile artarak devam etti sivilcelerim. Dermatologuma gidip durumu anlattığımda bana yine Tetradox verdi. Bu antibiyotiği günde bir kere tok karnına ve bol su ile almam gerektiğini söyledi. Tetradox kullanımı sırasında ben yine bir gece Tretin, akabindeki gece Clindoxyl kullanarak lokal tedaviye de devam ettim. Tetradoxu yaklaşık 2 ay boyunca kullandım ancak bu süre zarfında yemek borum daha önce hiç başıma gelmemiş bir şekilde yanmaya başladı. Sıcak kahve içerken canım yanıyordu, acılı veya baharatlı birşeyler yediğimde gerçekten iki göğsümün arasının yandığını hissediyordum. Bu bir süre sonra oldukça rahatsız edici bir hal almaya başlayınca bir gastroentologa gidip şikayetimi belirttim. Doktorum düzenli kullanmış olduğum ilaçların arasında Tetradox u duyunca, şikayetimin kesinlikle Tetradox nedenli olduğunu ve bu antibiyotiğin yemek borusuna yapışıp birçok hastada ülsere yol açtığını ve tehlikeli bir ilaç olduğunu söyledi. Hemen kesmemi söyledi ve bu yarayı tedavi edici bir şurup ve bir de hap verdi. 3-4 hafta sonra yemek borumdaki yanma geçti, yaram tamamen iyileşti ve ben de ucuz kurtulduğumu düşünerek şükrettim.

Ancak tabi ki hikaye burada sonlanmıyor. Antibiyotiği bırakıp lokal ilaçlarıma, kremlerime devam ettiğim 2-3 hafta boyunca sivilcelerim git gide arttılar. Derinin altında kırmızı, ağrılı yükseltiler olarak genelde yanaklarımda çıkıyorlardı. Sonunda doktoruma gidip durumu gösterdiğimde bana tek çaremizin artık Roaccutane tedavisi olduğunu söyledi. Her ne kadar internet alemiyle cildimin bu kadar kötü olduğu bir dönemde bunu sergileme fikrinden korkuyor ve utanıyor olsam da fikriniz olması açısından birkaç fotoğraf paylaşmak istiyorum :)

Roaccutane Tedavisi

Roaccutane Tedavisi

Roaccutane Tedavisi

Roaccutane Tedavisi

Roaccutane Tedavisi Başlangıcı

Herkes gibi ben de bu ilaç ile ilgili bir sürü hikaye duymuştum ve haliyle korkuyordum. Doktor gerçekten beni bu konuda çok rahatlattı. 13, 14 yaşlarında Roaccutane tedavisi gören hastaları olduğunu, endişelenmem gereken herhangi birşey olmadığını ve bu ilacın kalıcı hiçbir yan etkisi olmadığından bahsetti. İlaç, tedaviyi bıraktıktan 1 ay sonra vücudu terkediyormuş, dolayısıyla bu süre zarfından sonra başımıza gelen herhangi birşeyden Roaccutane ı sorumlu tutmak yanlışmış. Beni açıkçası en çok ilacın vücudu eninde sonunda terkediyor olduğunu öğrenmek rahatlattı. İlacı kullanırken tek dikkat etmek gereken şeyin kesinlikle hamile kalınmaması gerektiğini söyledi, ki ben henüz evli olmadığım için bu zaten sıkıntı değil. İnternette yazılan çizilen herşeye inanmamam gerektiğini söyledi ve elime istediği kan tahlillerini tutuşturdu.

Roaccutane Tedavisi

Roaccutane Tedavisi

Roaccutane tedavisine doktorum ben istesem bile normal ihtiyacım olan 30mg dozun altında başlayacağını söyledi. Akne vaziyetim ağır olmadığı için, ilk 15 gün gün aşırı 10mg ve ikinci 15 gün de her gün 10mg almam gerektiğini söyledi. 1 ayın sonunda kontrole gelmem gerekiyormuş ve kan tahlillerim 6. haftanın sonunda yenilenecekmiş. Kan tahlillerinde ise en önemli olan bölümün karaciğer enzimlerim olduğunu söyledi. Eğer doktorum dozun yeterli olmadığını düşünürse bu tedaviyi normal Roaccutane tedavisi ne dönüştüreceğini ve böylece günde 30mg alarak 8 ay boyunca ilacı kullanacağımı söyledi.

Tedavi süresince yüzüme sir ağda uygulamam ve uzun süreler boyunca güneşe çıkmam yasak. Bunun yanında A vitamini içeren bir vitamin kullanmam ve Tetra grubundan herhangi bir antibiyotik kullanmam yasak. Bunlar haricinde hiçbir ilaçla bir etkileşimi yokmuş Roaccutane in. Doktorum Roaccutane Tedavisinin önemli yan etkileri olarak baş ağrısı ve depresyonu saydı. Bunlardan birini hissettiğimde onu aramam gerektiğini söyledi. Bunun yanında önemsiz yan etkileri ise cilt kuruluğu, halsizlik ve eklem ağrısı olduğunu belirtti.

Tahlillerim neticesinde karaciğer enzimlerimde herhangi bir sıkıntı olmadığı çıktı ve bunun için ilaca doktorumun belirttiği dozda cumartesi günü ilk hapımı ve dün de ikinci hapımı içerek başladım. Şimdiye kadar vücudumda veya ruh halimde herhangi bir değişiklik hissetmedim, tabi ki daha tedavinin çok başı. Bu Roaccutane tedavisi ile ilgili deneyimlerimi her ay blogumda paylaşacağım, umarım kullanan veya kullanmayı düşünenlere yardımcı olur.

I previously shared over here in my blog about my Biotin experience and how it made my skin break out pretty badly. If you missed that post you can read it by clicking here. I still do think Biotin initiated my breakouts however I would be lying if I said I had no spots whatsoever beforehand. I experienced my first slice of adult acne in 2010 well into my twenties, and ended up going to a dermatologist for this.

The doctor prescribed me with some antibiotics (Tetradox in this case) and some topical creams and gels. I ended up using Tetradox once a day for about two months and it did seem to clear out my skin. I also used many different cream formulas Differin, Eriterin, Tretin to name a few. With the help of Tetradox (which in a minute I will not be speaking so fondly of) slowly my skin cleared and after many trials and errors my doctor and I found that the most effective combination for my skin was to use Tretin one night and Clyndoxil the next. This combo kept my skin pretty much clear for about a year. Do not get me wrong I still had the odd break out during my period but nothing I could not deal with.

This happy period however came swiftly to an end with my Biotin adventure. I still do think Biotin initiated my breakouts but even after I stopped taking it, my spots did not go anywhere. I went back to my dermatologist and she prescribed some more Tetradox to me. After using antibiotics for about a month I started experiencing horrible heartburn. Whenever I ate something chilly or hot, my stomach was really upset. Not knowing where this came from I went to another doctor (this time a gastroenterologist) and when I told him I had been using Tetradox, he said that I should stop it immediately. Little did I know that Tetradox was famous for sticking to oesophagus and causing ulcers. I took some pills to heal the area and the heartburn was gone after 3 weeks.

Of course, without the antibiotics, my spots started to become quite out of control. I started having cystic acne on my cheeks. They were red bumps rising beneath the surface of my skin and would linger for days without having a white head. Even after the spot itself was not active anymore the scar would be visible for weeks. I had no choice. I was very miserable. When I went back to my doctor, she said that we had no other choice but Roaccutane. You can see the photos above.

I was very scared as like almost everyone else I had heard of a horror story built around Roaccutane usage. Some were blaming their miscarriages to their previous Roaccutane experiences, some were saying that this pill nearly caused themselves to commit suicide. I was naturally quite skeptical about using this product but my doctor assured me that I had pretty much no other choice if I wanted to have a permanent solution for these spots. She said not to believe all the things I read on the internet. She assured me that Roaccutane would leave my body after a month of not using and that it would not leave any permanent side effects. The only side effects that I should watch out for was depression and headache she said. The other possible side effects were dryness (which everybody on Roaccutane experience), joint pain and exhaustion. She said that she would watch my liver enzymes closely during the treatment so I had gave some blood for testing, which came out good so I started the treatment on saturday.

My doctor suggested we start with 10mg every other day for the first 15 days and 10mg everyday for the next 15 days. She wanted to see my skin situation after a month and said that after 6 weeks she would have my liver enzymes tested again. We wanted to start with a low dosage and see the results before we commit to the full Roaccutane treatment. I will be sharing every month about my skins progress along with the appropriate photos showing the latest results. Hope it helps to those who consider using this drug or those who are currently being treated.

xox

 • deniz

  öncelikle geçmiş olsun diyorum. cildinin durumu fotolardan görebildiğim kadarıyla gayet iyi bnce problem yapmanı gerektircek bir durum yok. roaccutane tedavisini daha önce görmüş halihazırda da görmekte olan birisi olarak kan tahlillerini düzenli olarak yaptırıp doktor kontrolünde kullandığın sürece bir sorun olacağını sanmıyorum. en sıkıntılı yan etkisi dudak kuruması allah bize sabır versin :)

  • farfarella

   Merhabalar, çok teşekkür ederim, moral oldu yazın bana! Dudaklarım kurumakla kalmıyor bir de soyuluyor üstüne üstlük, gerçekten amin diyorum sabır dileklerine :) Her yere şimdilik dudak kremleriyle gidiyorum. Bakalım doktor kontrolüme daha iki hafta var, kan tahlilerimi bir daha ister diye tahmin ediyorum. Sana da çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda bu sivilcelerden kurtuluruz :)

 • ceyda

  Merhaba,

  4 sene önce, bebek gibi bir cilde sahipken birden bende kendimi 7 ay lık Roaccutane tedavisi içinde bulmuştum. Bu yüzden seni çok iyi anlıyorum! Tahlillerini yaptığın takdirde korkmanı gerektircek gerçekten hiç bir şey yok. Bende dudak kuruması dışında başka hiç bir yan etkisi olmadı (çok şükürki).
  Dudak kuruman içinde kesinlikle blistex MedPlus kullanmanı öneririm! Anında tedavi edici bir özelliğe sahip.

  • farfarella

   Gerçekten böyle iyi hikayeler öğrendikçe ben de cesaret buluyorum insan sağda solda gerçekten abuk subuk birçok şey okuyor. Ben de okumayı bıraktım artık doktoruma güveniyorum :) Blistex i denemeyi düşünüyordum birçok Roaccutane kullanıcısından benzer şeyler duymuştum Blistex hakkında şimdi alıp deneme vakti demek ki! Gelişmeleri her ay yazacağım, şimdi ilk ay update im iki hafta sonra fotoğraflarla beraber burada okuyabilirsiniz :) sevgiler

 • Doktorun Roaccutane vermesine çok şaşırdım, fotoğraflardan görrdüğüm kadarıyla yüzün çok yağlı değil ve fazla sivilcen yok.

  • Açıkçası şimdi geri dönüp baktığımda ben de çok gerek yokmuş diyorum. Sanırım benim de biraz cildimle ilgili panik yaptığım bir döneme denk geldi doktorun tavsiyesi.

 • destan yazmıştım ama şu Disqus hesabım olmadığından hepsi gitti.Tetra grubuna dikkat ,benim yemek borum yırılıyordu nerdeyse,endoskopi ile anladık tetradox yapışıp yara yapmış,15 gün sıvı beslenme 7/24 aralıksız acı ,yemek brum yırtılabilirdi dikkat etmesem :( bende de deri altı top top çıkıyor sivilceler,sıksan sıkılmıyor ama Roacuttane için en son gittiğim doktor kızım olsan kullandırmazdım dedi.Bir de bebeklikten beri antibiyotik alıyorum nerdeyse bademcikler yüzünden fazlasına gerek yok.Onun yerine fondotenle mutuluğa devam yanlış da olsa en azından piskolojim bozulmuyor.Makyajsız işe gitmediğimden kurutan soyan ilaçları pek kullanamıyorum ama tavsiye üzerine Nerisona C diye bir kreme başladım aslında mantar tedavisinde felan kullanılıyor.Bakalım işe yararsa yazarım

  • Evet katılıyorum, ben de Tetradox ile benzer talihsiz olaylar yaşadıktan sonra bir daha cildimle bu kadar uğraşmanın anlamsız olduğunu gördüm. Daha ağır şeyler yaşayınca insan deli miyim sivilceyi kafama takıcam diyor. Şimdilik sivilceler üzerine Clindoxyl sürüyorum, haftada birkaç gece de Tretin. Sonu yok bu işin, dediğiniz gibi fondötenle mutluluğa devam :)

   • yeni bir doktora gidiyorum tavsiye üzerine sadece eczanede hazırlattığı ürünleri kullandırıyor ama kaıdn ısrarla fondotenini çöpe at dedi :) Asiye Nesrin aksoylar ismi,sonucları da unutmazsam paylaşırım

    • Aysu

     Merhabalar 3 yıl once girmişsiniz ama gittiniz mi o doktora acaba ? Nasıl sonuçlar aldınız

 • Gözde

  Tedavilerimiz çok benziyormuş. Bende aynı ilaçları farklı sırayla kullandım. Roaccutane gibi Zoretanin kullandım. Şimdi baktığımda ne gerek var diyorum. Eğer incelemek istersen http://www.gozdeokul.com/index.php/2014/06/sivilcelerle-savas-ben-kazandim/ adresinden bakabilirsin. Geçmiş olsun.